دسته اصلی

قهوه عربیکا

قهوه عربیکا

عربیکا یکی از معروف ترین گونه‌های قهوه است که بیشترین سطح زیر کشت جهان رو به خودش اختصاص داده است. برای اینکه بیشتر با این نوع قهوه آشنا بشید بهتره در ادامه مقاله با سایت خانه قهوه همراه ما بمونید.

تاریخچه قهوه عربیکا

قابل حدسه که گونه عربیکا مربوط به کشور های عربی باشه. درختان قهوه عربیکا در منطقه کوهستانی یمن، اتیوپی (جنوب غربی) ، سودان (جنوب شرقی) و گواتمالا رشد می‌کنند.

گیاهان قهوه تحت عنوان Coffea طبقه بندی می‌شوند ، این گیاهان درختچه های همیشه سبزی هستند که در حال حاضر در نقاط مختلف جهان رشد می‌کنند ولی بیشتر این درختان در ارتفاعات بالا کشت میشن ، به دلیل رشد گیاهان قهوه عربیکا در ارتفاعات ، ابتدا قهوه در ارتفاعات اتیوپی ، جایی که در طول سال نسبت به بقیه مکان ها نوسانات دمایی کمتری داشت ، کشت می‌شد.

درختان قهوه عربیکا در ارتفاع حدود هزار تا دو هزار متر از سطح دریا قابلیت کشت دارند . این گونه نسبت به شرایط آب و هوایی بسیارحساس بوده و در مقابل آفات نیز آسیب پذیراست.

اولین گونه کشت شده ی درخت قهوه

بیش از 75 نوع قهوه‌ی شناخته شده در جهان وجود دارد. تقریبا 70 درصد از تولید قهوه در جهان از گونه Coffea Arabica است که به اختصار “Arabica” نامیده می شود.

Coffea Arabica اولین گونه کشت شده از درخت قهوه است و هنوز هم بیشترین رشد و کشت را در سراسر جهان دارد و بین مردم نیز دارای طرفداران زیادی است. این گونه به طور چشمگیری نسبت به سایر قهوه های تجاری، کافیا کایفورا یا روبوستا برتر است.

شناسنامه قهوه عربیکا

 • فرمانرو= گیاهان
 • گیاهان گلدار
 • دولپه‌ای‌های نو
 • آستریدها
 • راسته= گل‌سپاسی‌سانان
 • تیره= روناسیان
 • زیرخانواده= روناسیان ایگزوروئیدائه
 • تبار= Coffeeae
 • سرده= گیاه قهوه
 • نام علمی= Coffea arabica

مزایای قهوه عربیکا

 1. طعم بی نظیر و فوق العاده عالی
 2. ترشی کمتر
 3. کافئین کمتر نسبت به دانه های ربوستا که باعث آرامش می شود
 4. دارای مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است که برای پیشگیری از سرطان مفید می باشد.
 5. مزایای ضد میکروبی دارد
 6. پیشگیری از آلزایمر ، پارکینسون و بیماری های اختلال حافظه
 7. افزایش تولید هورمون آندورفین در بدن
 8. کاهش وزن و لاغری به دلیل دارا بودن کافئین
 9. تقویت ناخن و استخوان ها به دلیل وجود پتاسیم در آن

معایب قهوه عربیکا :

 1. قیمت گرانتر نسبت به بقیه محصولات
 2. آسیب پذیری در مقابل آفات
 3. نسبت به دانه های ربوستا قند و چربی بیشتری دارد
 4. اسیدیته کمتر نسبت به بقیه قهوه ها

ویژگی ظاهری دانه عربیکا :

 1. دانه ای تخت و صاف
 2. بیضی شکل تر از دانه های دیگر قهوه ها
 3. خط وسط لوبیای دانه کمی دارای انحناست

انواع قهوه عربیکا

آیا انواع قهوه عربیکا ارتباط با کلمه “عربی” دارد ؟ جواب سوال مثبت است زیرا ابتدا در مناطب عربی آفریقا کشف شد.

قهوه عربیکا دارای انواع محدود است و بیشتر در مزارع قهوه با نوع رشد گیاه قابل تشخیص است ، ولی تمام آن ها دارای ویژگی هایی مشابه است.

پرورش انواع درختان قهوه عربیکا به ارتفاع 1000 تا 2000 فوت از سطح دریا نیاز دارد. این درختان نسبت به شرایط آب و هوایی بسیار حساس بوده و در برابر آفات آسیب پذیرترند. یکی از دلایل گران بودن این نوع بذر شرایط سخت و حساس رشد این درخت است.

قهوه مخصوص عربیکا

قهوه مخصوص عربیکا به نوعی از قهوه می گویند که به صورت تخصصی کاشت ، فراوری و مصرف می شود و قیمت بالایی دارد و خرید آن برای ایرانی ها مناسیب نیست.

قهوه لاغری عربیکا

آیا واقعاً قهوه برای کاهش وزن موثر است؟ اگر قهوه به کاهش وزن شما کمک کند ، چه نوع قهوه ای کارآمد خواهد بود؟ چگونه می توانیم با قهوه لاغر شویم؟ دستور تهیه قهوه برای کاهش وزن چیست؟ حداکثر چند کیلو با قهوه می شو لاغر کرد ؟

به این علت که قهوه عربیکا هم اشتها را کاهش می دهد و هم متابولیسم را افزایش می دهد ، همراه با ورزش و رژیم غذایی بسیار کمک کننده خواهد بود. اگر می خواهید لاغر شوید ، اگر قهوه عربیکا را با رژیم و ورزش در هم بیامیزید ، تاثیر خوبی خواهید گرفت.

البته یک رژیم غذایی قهوه عربیکا وجود دارد که فرد فقط با نوشیدن قهوه می تواند وزن خود را کاهش دهد. اما در این رژیم لاغری بحث مفصلی دارد که باید زیر نظر پشک صورت پذیرد.

قیمت قهوه لاغری عربیکا

قیمت قهوه لاغری عربیکا در ایران کمی گران است زیرا مقدار کمی در سال وارد می شود ، با این حال برای لاغری می توانید از تمام انواع قهوه عربیکا ، همچون اتیوپی ، برزیل و یا کلمبیا استفاده نمایید.

قهوه سیاه عربیکا

قهوه سیاه عربیکا یک نوع قهوه عربیکا است که رنگ سیاه دارد و بیشتر برای باغری استفاده می شود. ولی در ایران موجود نیست و به علت مقدار کم در جهان قیمت بالایی دارد.

طبع قهوه عربیکا

طبع قهوه عربیکا همانند انواع قهوه سرد و خشک است. به این معنی قهوه جسم را سرد و رطوبت را خشک می‌کند.

اگر افراد گرم مزاج قهوه مصرف کنند ، این خاصیت برای آنها دارد که جسم را سرد و رطوبت را خشک می کند.

از جمله خواص قهوه برای گرم مزاج این است که از صدمه زدن به خون و صفرا جلوگیری می کند ، خون را رقیق می کند ، دردهای گرم را تسکین می دهد و انسداد عروق را باز می کند.

در صورت مصرف بیش از حد ، قهوه می تواند باعث زردی ، تورم ، بی خوابی ، کاهش وزن ، کولیت و بواسیر و کاهش میل جنسی شود.

عوارض قهوه عربیکا

عوارض قهوه عربیکا هم مانند انواع قهوه می باشد با این تفاوت که نسبت به قهوه روبوستا دارای کافئین کمتری می باشد به همین دلیل مصرف آن کم ضرر تر از روبوستا می باشد.

می توان به عنوان بیشترین مشکلی که ایجاد می کند افزایش فشار خون می باشد که در دراز مدت تاثیر می گذارد.

میزان کافئین قهوه عربیکا

میزان کافئین موجود در قهوه عربیکا تقریبا حدود 1.6 درصد از کل دانه قهوه را شامل می شود که از نوع روبوستا 30 درصد کمتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید